Урок 7
Тема. Синоніміка складних речень із сполучниками, без сполучників і простих речень
Мета: поглибити в учнів знання про безсполучникове складне речення, смисловими відношеннями між його частинами; розвивати граматико-стилістичні вміння трансформувати прості речення і складні сполучникові в безсполучникові складні; удосконалити вміння правильно інтонувати ці синтаксичні конструкції, доцільно вживати потрібні розділові знаки між частинами безсполучникових складних речень; на основі мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу формувати функціональну грамотність учнів.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.
Хід уроку
І. Оргмомент.
ІІ. Ознайомлення учнів з темою, метою й завданнями уроку.
ІІІ. Виконання системи практичних завдань творчого характеру, спрямованих на формування граматико-стилістичних умінь і навичок.
Дослідження-трансфомація простих речень у складні
Трансформувати за зразком прості речення у складні (складносурядні, складнопідрядні, безсполучникові). Визначити смислові відношення між частинами складних речень.
Зразок
Просте речення. Після дощу яскраво зеленіла озимина.
Складносурядне речення. Пройшов дощ, і яскраво зазеленіла озимина.
Складнопідрядне речення. Після того як пройшов дощ, яскраво зазеленіла озимина.
Безсполучникове речення. Пройшов дощ – яскраво зазеленіла озимина.
1. Через сильні морози заняття у школах було припинено. 2. Раннього весняного вечора йшов дощ. 3. Під час перебування у таборі відпочинку хлопці й дівчата значно здружилися. 4. Через три місяці ми будемо складати ДПА.
Дослідити, чи змінюється зміст конструкцій у зв’язку з перебудовою їх.
З’ясувати, у сполучникових чи безсполучникових складних реченнях смислові відношення виражено яскравіше.
Дослідження-трансформація складносурядних речень у безсполучникові.
Трансформувати подані складносурядні речення в безсполучникові. Записати, розставляючи потрібні розділові знаки. Визначити смислові відношення.
1. Піднялися крила сонних вітряків, і черешню білу вітер розбудив (М. Рильський). 2. Шугає вітер, а сніжні зорі все мені цілують чоло гаряче (Леся Українка). 3. І стеляться обрії милі, і вечір в ясній далині, і карії очі, і рученьки білі ночами насняться мені (А. Малишко). 4. В сріблястих житах перегукувались перепели, а в небі дзвеніли жайворонки (Ю. Збанацький). 5. Дощик перестав – і все навколо запахло, посвіжішало, заблищало (Г. Тютюнник). 6. Жди біди від води, а горя – від моря (Нар. творчість). 7. Хтось ударив без жалю по серцю моїм – і забилося серце в огні золотім … (О. Олесь).
Пояснити вживання коми в безсполучникових складних реченнях за допомогою пунктуаційних правил.
Методичний коментар. Безсполучникові складні речення, у яких уживається кома чи крапка з комою, як правило, синонімічні до складносурядних речень з єднальним чи протиставними сполучниками.
Дослідження-моделювання
За поданими початками побудувати моделі: а) простого речення з однорідними членами; б) безсполучникового складного речення.
З р а з о к.
докочуються до берега.
Біжать буруни по воді,
безугавне ремство прибою заглушає людську мову.
1. Тиха хвиля озера влягається на теплий пісок, … . 2. Стоячи на березі, ловиш очима далеку лінію горизонту, … . 3. Сосни впереміш з березами і дубами підходить до самої води, … . 4. Вода в Світязі надзвичайно чиста, … . 5. Береги озера окреслено нечітко, … . 6. Озеро живиться тільки джерельною водою, … .(За В. Мірошниченком).
- Визначити, яким сполучниковим складним реченням синонімічні побудовані безсполучникові.
Дослідження-трансформація складних сполучникових речень у безсполучникові (дослідницька робота в міні-групах).
Об’єднавшись у міні-групи, трансформувати подані складні сполучникові речення в безсполучникові. Записати змодельовані речення, уживаючи потрібний розділовий знак між частинами. Накреслити схеми.
1. Ми прислухаємося до річки, і вона знову затріщала за верболозами (М. Стельмах). 2. Народ твердо вірив у те, що наполеглива праця на власній землі приносить не тільки багатство, а й задоволення та радість (Г. Тарасенко). 3. Геніальні твори Івана Котляревського, Тараса Шевченка, Пантелеймона Куліша, Лесі Українки доводять, що українська мова є мовою великого й гордого народу (Б. Харчук). 4. Слова Київ, Київ, Русь, Україна з глибокою шанобою і гордістю промовляє кожний свідомий українець, бо виражають вони духовну близькість до землі своїх батьків, родоводу українського, його славної і водночас трагічної історії (Р. Радишевський). 5. Українці пишаються своєю рідною землею, бо вони споконвіку люблять і шанують батьківський край (Г. Тарасенко). 6. Змієві вали не дійшли до нас у своїй первозданній величі, бо від часу їх спорудження минуло майже дві з половиною тисячі літ (М. Федоренко).
Методичний коментар. Безсполучникові складні речення, що виражають причину, синонімічні до складнопідрядних речень з підрядними обставинними причини.
Порівняйте:
Тільки сосна та дуби зберігають свій колір: вони шорсткі, стійкі, неподатливі, уміють протистояти будь-яким вітрам (П. Мирний). Тільки сосна та дуби зберігають свій колір, бо вони шорсткі, стійкі, неподатливі, уміють протистояти будь-яким вітрам (П. Мирний).
Безсполучникові складні речення, яким характерні смислові відношення пояснення чи доповнення, синонімічні, як правило, до складнопідрядних речень з підрядними з’ясувальними.
Порівняйте:
У давнину вірили: райдуга – це ніби міст, зітканий із нев’янучих свіжих і пахучих квітів (О. Потапенко). У давнину вірили, що райдуга – це ніби міст, зітканий із нев’янучих свіжих і пахучих свіжих і пахучих квітів.
Безсполучникові складні речення, що виражають умову або час, синонімічні до складнопідрядних речень з підрядними обставинними.
Порівняйте:
1. Приїхали до лісу – зійшло сонце (Григорій Тютюнник). Коли приїхали до лісу, зійшло сонце. 2. На столі лежить паляниця – буде продовження роду (В. Скуратівський). Якщо на столі лежить паляниця, буде продовження роду.
Безсполучникові складні речення, яким характерні смислові відношення зіставлення чи протиставлення, синонімічні до складносурядних речень з протиставними сполучниками.
Порівняйте:
Кішки гризуться – мишам привілля (Нар. творчість). Кішки гризуться, а мишам привілля.
Безсполучникові складні речення, яким характерні наслідкові відношення, можуть бути синонімічними до складнопідрядних речень з підрядними обставинними наслідку або до складнопідрядних речень з єднальними сполучниками.
Порівняйте:
1. Обізвався грибом – полізай у кіш (Нар. творчість). Обізвався грибом, так що лізь у кіш. 2. Найменший шелест або стук – моє серце падає і завмирає. Найменший шелест або стук – і моє серце падає і завмирає (М. Коцюбинський).
ІV. Удосконалення пунктуаційних умінь і навичок з теми
Пунктуаційний практикум (самостійна робота)
- Записати текс, розставляючи пропущені розділові знаки. Виділити граматичні основи в безсполучникових складних реченнях. Накреслити схеми їх.
Людина все найдорожче увічнює у слові. З давніх-давен використовують слово не просто так воно показує культуру народу уславлює націю. Подумати лише із маленького слова народжується могутня мова. Безперечно вона бере свій початок зі слова мати найголовнішого й найріднішого в житті кожного.
Для когось багатство це гроші чи майно для інших рідна мова. Ми повинні збагачувати мову плекати її як мати своє дитя. Недарма кажуть пташок упізнають по піснях а людей по слову. Найкращий спосіб дібратися до серця людини сказати щось прекрасне. А образиш не чекай у відповідь доброго слова. Адже слово не горобець вилетить не спіймаєш.
Треба берегти слово у великій українській мові як наші діди та прадіди. А не любиш рідного слова святих звуків дитинства не заслуговуєш на ім’я людини! (А. Чекаренко).
V. Підсумок уроку.
VІ. Домашнє завдання. Уявіть ситуацію: ви берете участь в обговоренні дискусійного питання шодо ролі слова в житті людини. Скласти невелику доповідь, проілюструвавши її прислів’ями і приказками у формі безсполучникових складних речень (група «А»); записати 7-8 народних прикмет, виражених складними реченнями з безсполучниковим зв’язком.
|