Тема. Кома і крапка з комою в безсполучниковому складному реченні
Мета: удосконалити в учнів загально пізнавальні вміння правильно інтонувати безсполучникові складні речення зі смисловими відношеннями одночасності й послідовності, пунктуаційні вміння й навички, пов’язані з уживанням коми й крапки з комою в безсполучникових складних реченнях; розвивати творчі вміння відновлювати й конструювати безсполучникові складні речення зі смисловими відношеннями одночасності й послідовності; сприяти осмисленню краси рідної землі.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.
Хід уроку
І. Оргмомент.
ІІ. Ознайомлення учнів з темою, метою й завданнями уроку. Оголошення епіграфа уроку
Я не знаю, чи там угорі наді мною життя,
але я добре бачу, що вся краса тут на землі.
Григорій Тютюнник
ІІІ. Актуалізація мотиваційних резервів учнів з теми
Творче спостереження з елементами аналізу
Прочитайте. Визначте змістові відношення між частинами складних речень. Поясніть вживання розділових знаків
1. Помалу імла рідшає, яснішає; східний край неба обливається широким усміхом світання; світова зірка блідне і тремтить, догоряючи (М. Коцюбинський). 2. Поклала мати коло хати маленьких діточок своїх, сама заснула коло їх (Т. Шевченко). 3. Гарячою зеленою барвою горить на сонці ячмінь; широко стелиться килим ясно-зеленого вівса; далі темнішає просо (М. Коцюбинський). 4. Мерехтить над полем спека; одуд у балці степовій подає, неначе з глека, трьохскладовий оклик свій (В. Мисик). 5. Вітер носиться, літає, топче луки і поля, жовті трави пригинає, лист зриває із гілля (Олександр Олесь). 6. Нічка крила опустила, ліс і поле полонила (Г. Донець). 7. Думає поле глибокую думу, спокоєм душу свою напуває, колос зелений зерном наливає (Олександр Олесь). 8. Садок вишневий коло хати, хрущі над вишнями гудуть (Т. Шевченко). 9. Сонце сяє, хвиля грає, тирса з вітром шелестить (С. Черкасенко).
ІV. Виконання системи практичних завдань, спрямованих на формування пунктуаційних умінь і навичок
1. Опрацювання теоретичного матеріалу підручника (с. 145)
2. Пунктуаційний практикум (вправа 231) – колективна робота
3. Порівняльні аналізи речень
- Порівняйте речення, записані на дошці. Чому в них вживаються різні розділові знаки, хоча речення мають подібну будову?
Місяць травень хоч теплий, та голодний; травневий дощ, як з грибами борщ. Війнув вітер, посипалося листя з клена.
Дослідження-зіставлення з елементами аналізу (робота в групах)
- Проаналізувати речення. З’ясувати, у яких – кома вживається між однорідними членами І-а група), а в яких – між частинами безсполучникового складного речення (ІІ-а група).
1. Сонце високо, косарі далеко, коси дзвенять, коні пасуться. 2. Пахне огірками і хлібом, пахне болотом і травами, десь гукають деркачі й перепілки (З тв.. О. Довженка). 3. Світло хвилями ллється з неба, сповнює повітря, несито пожирає тіні на землі, заганяє їх під дерева, кущі, у гущину. 4. Ріс місяць і блід, росли скелі і блідли. 5. Якась добрість з’єднала берег і море, згоду і смуток (М. Коцюбинський). 6. Настав ранок, сонце вмило своє ще зелене від сну обличчя й розпустило промені (В. Пилип’юк)
Пояснювальний диктант
- Запишіть речення. Поясніть вживання розділових знаків.
Подихав свіжий вітерець; по ставку пливли маленькі хвильки. Вечір опускається на землю, пташки роблять прощальні помахи крильми. Западає глибока тиша: вечорова зірка з’являється на небі; із ставка починає доноситися голосне кумкання. Місяць викочувався все вище й вище, він зазирав у садок, залиті його сяйвом дерева стояли, мов зачаровані.
Лінгвістичний експеримент
- В якому місці можна поставити крапку з комою в такому реченні?
З гуркотом проїхала машина піднявши пилюку на дорозі пронісся табун коней.
- Як змінюється зміст речення від варіантів розстановки розділових знаків?
Творче конструювання. Робота з текстом в групах
- Прочитайте текст вправи 234 (с. 147). З кожної пари простих речень утворіть безсполучникові складні, запишіть їх. Розставте пропущені розділові знаки.
Пунктуаційний аналіз речень
Прочитати. З’ясувати належність висловлювання до типу мовлення. Пояснити вживання коми і крапки з комою в безсполучникових складних реченнях. Визначити в них смислові відношення.
Навколо все потемніло, ледве мріє через густу дощову стіну;спрагла земля пожадливо вживалася, дерева стали ще виразнішими й величнішими. Синіє, снується безперервно між чорних стовбурів дощовий серпанок.
Дощ поступово затих; навколо світлішає, хмари поступово звилися вгору, стали прозорішими. Грім гуркоче десь удалині.
Тільки на півдні чорніло небо, над головою пронеслося громове відлуння.
(За О. Збанацьким)
Дослідження-відновлення
Відновити й записати речення, розставляючи потрібні розділові знаки. Який розділовий знак переважатиме між частинами безсполучникових складних речень: кома чи крапка з комою?. Свій вибір обґрунтувати.
У житті людина зустрічається з красою і підлістю радістю і горем в її духовному житті бувають торжества і години страждання душу її стрясає всепоглинаюча любов і відчуття мерзенності. Бувають такі повороти і збіги обставин коли треба відмовитися від задоволення і піти на жертву в ім’я блага рідної близької людини особливо блага дітей треба піднестися силою свої думок переконань над почуттям і емоційними поривами.
Усього цього вимагає гідність. Треба з гідністю жити працювати переживати радість і горе з гідністю зустрічати свою останню годину (За В. Сухомлинським).
VІ. Узагальнення вивченого на уроці
Метод «Прес»
- Які смислові відношення властиві безсполучниковим складним реченням, у яких уживається кома чи крапка з комою?
- За яких умов між частинами безсполучникового складного речення ставиться не кома, а крапка з комою?
- Яка інтонація характерна безсполучниковим складним реченням, у яких уживається кома чи крапка з комою?
- Як граматично з’ясувати, що частини безсполучникового складного речення виражають одночасність чи послідовність?
VІІ. Підсумок уроку
VІІІ. Домашнє завдання.
Виписати з «Кобзаря» Шевченка 5-6 безсполучникових складних речень, у яких між частинами вживається кома чи крапка з комою. Визначити смислові відношення, накреслити схеми (гр. «А»); вправа 235. Теоретичний
|