Мета: поглибити в учнів знання про безсполучникове складне речення, смислові відношення між його частинами; ознайомити з основними видами інтонації безсполучникових складних речень; розвивати вміння правильно інтонувати ці синтаксичні конструкції, визначати взаємозалежність інтонації і смислових відношень між частинами безсполучникових складних речень; виховувати почуття поваги й любові до рідної землі
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок
Хід уроку
І. Оргмомент
ІІ. Ознайомлення учнів з темою , метою й завданнями уроку.
ІІІ. Сприймання й усвідомлення теоретичного матеріалу з теми у процесі практичної роботи
Творче спостереження з елементами аналізу
- Прочитайте виразно речення. З’ясуйте види інтонації в безсполучникових складних реченнях.
1. Прийде грудень з похмурим небом – чекай врожаю, з ясним небом – чекай голодного року. 2. На Новий рік рівно випав сніг – врожай озимини та ярини буде однаковим. 3. Січень січе ще й морозить, а газда з лісу дрова возить. 4. У березні сім погод надворі: сіє, віє, туманіє, крутить, мутить, рве, зверху ллє, знизу мете. 5. Зима без снігу – літо без хліба. 6. Прийде тиждень вербовий, бери віз у дорогу дубовий (Народна творчість).
Дослідження-відовлення (робота в парах)
- Відновити відомі вам прислів’я і крилаті вислови. Простежити, як впливає інтонація речень на розділові знаки.
1. Вік живи, … . 2. Любіть книгу: … . 3. З вовком жити - … .
Колективне опрацювання теоретичного матеріалу підручника С. 144
Інтонаційний практикум з елементами класифікації
- Прочитати речення вголос, правильно інтонуючи їх. Згрупувати речення за видами інтонації: а) безсполучникові складні речення з інтонацією переліку; б) з інтонацією пояснення; в) з інтонацією зумовленості; г) інтонацією пояснення.
1. Два голуби гуде, голубка туркоче (Нар. Творчість). 2. Січень лютує, лютий бушує, в марті всяко буває (Нар. Творчість). 3. Бачу здалеку: хвиля іскриста грає вільно на синьому морі (Леся Українка). 4. Дерево міцне корінням – людина трудовим горінням (Нар. Творчість). 5. Сонце зовсім сіло, вечірня зоря погасла; над містом спускалася ніч; у хатніх вікнах заблищало світло (Панас Мирний). 6. На Новий рік не можна плакати – вісь рік плакатимеш. 7. Не можна їсти з ножа: станеш злим і сердитим. 8. Синця стукне в шибку – будуть гості (Нар. Творчість).
Вибірково-розподільна робота (робота в парах)
- Накреслити й заповнити таблицю, використовуючи відомості про смислові відношення між частинами безсполучникового складного речення. Записати номери речень у відповідні колонки таблиці.
Інтонація
|
Переліку
|
Пояснення
|
Зіставлення
|
Зумовленості
|
Смислові відношення
|
|
|
|
|
Приклади речень
|
|
|
|
|
1. Тихо шумлять дерева, шелестить пожовкле листя на землі, бродить лісом засмучена осінь (І. Цюпа). 2. Ловив рибку – піймав рака (Нар. Творчість). 3. До мови доторкнешся: м’якше м’яких вона тобі здається (П. Тичина). 4. Налагодь струни золоті: весна бенкет справляє (О. Олесь). 5. Через поріг нікому не давай: сам будеш просити (Нар. Творчість). 6. Оглянешся – прожиті твої дні летять слідом за тобою (Є Гуцало). 7 Між небом і землею якась таємнича змова: якоюсь таємницею віє від них, од того необмеженого синього простору (М. Коцюбинський). 8. Застигли повні махрові жоржини, тут же духмяно пахнуть чорнобривці (А. Шиян).
Творче конструювання (робота в групах)
- Допишіть речення, щоб за структурою вони були складними безсполучниковими реченнями. З’ясуйте особливості інтонації між предикативними частинами речень. Чим визначаються інтонація і розділові знаки?
1. Прокинувся ліс - … . 2. Вітер віє, … . 3. Прийде вечір - … . 4. Розпустився дуб - … . 5. Сонце зовсім сіло, … . 6. Любіть працю на землі: … . 7. Ударив грім -… . 8. Вранці туман - … . 9. Мокрий квітень, сухий май - … .
ІV. Узагальнення теоретичних положень з теми
Заключна бесіда.
1. Які складні речення називають безсполучниковими? Навести приклади.
2. До яких складних речень безсполучникові синонімічні? Довести це на прикладах.
3. Які смислові відношення характерні безсполучниковим складним реченням?
4. У чому особливість інтонування безсполучникових складних речень? Від чого залежить інтонація в цих синтаксичних конструкціях?
V. Підсумок уроку
VІ. Домашнє завдання. Скласти твір у художньому стилі на тему «Чарівний дивосвіт природи», використовуючи безсполучникові складні речення з різними смисловими відношеннями (гр. «А»), вправа 229 (гр. «Б»)
|