Суббота
28.06.2025
10:00
Категории раздела
Виховні заходи [8]
Уроки української мови 6 клас (за новою програмою) [14]
Уроки української літератури [11]
Уроки української мови [7]
Проекти [9]
Уроки української мови 9 клас [8]
Мої друковані матеріали [2]
календарно-тематичне планування [10]
календарно-тематичне планування за новою програмою
Віртуальна бібліотека [3]
На даній сторінці знайдете корисні посилання на інтернетресурси
Вход на сайт
Поиск
Наш опрос
Оцените мой сайт
Всего ответов: 153
Друзья сайта
  • Официальный блог
  • Сообщество uCoz
  • FAQ по системе
  • Инструкции для uCoz
  • Статистика

    Онлайн всего: 1
    Гостей: 1
    Пользователей: 0
    Сайт Петрученко Антоніни Миколаївни
    Главная » Файлы » Уроки української мови 9 клас

    Безсполучникове складне речення
    05.12.2014, 21:20

                      Урок № 1

      Тема.   Безсполучникове складне речення: смислові відношення між його частинами

    Мета: поглибити знання учнів про безсполучникове складне речення; ознайомити з основними ознаками, смисловими відношеннями між частинами безсполучникових складних речень; розвивати вміння знаходити ці синтаксичні конструкції у висловлюваннях, правильно інтонувати їх, аналізувати будову безсполучникових складних речень; виховувати почуття поваги й любові до рідної землі.

     

    Тип уроку: урок засвоєння нових знань

     

                               

     

                                                                                                                    

     

    Хід уроку

    І. Оргмомент.

    ІІ. Ознайомлення учні  з темою, метою й завданнями уроку

     

    ІІІ. Актуалізація мотиваційних резервів учнів з теми

    Дослідження-аналіз. Прочитайте речення. Визначте їх будову, виділіть серед них такі, предикативні частини яких поєднані інтонацією.  Які ще засоби смислового зв’язку частин є в цих реченнях?

    1. Мріють крилами з туману лебеді рожеві, сиплють ночі у лимани зорі сургучеві (В. Симоненко) 2. Люблять Батьківщину не за те, що вона велика, а за те, що своя (Сенека). 3. Я не був за дальніми морями, чужих доріг ніколи не топтав – в своїм краю під буйними вітрами щасливим я і вільним виростав (В. Симоненко). 4. Знов розцвіта чербець, пахне в повітрі м’ята; у глибині сердець – роду нашого святість (О. Довгоп’ят).  5. Мені здається, що пейзажі в нас на Україні якоїсь приголомшливої краси й величі (Ю. Яновський).

    - За якими ознаками ви відрізнили складені безсполучникові речення від складносурядних і складнопідрядних речень?

    - Які засоби зв’язку частин безсполучникового речення ви виявили?

     

    ІV. Усвідомлення теоретичного матеріалу у процесі практичної роботи з теми. Дослідження-аналіз з елементами зіставлення

    • Проаналізувати  будову безсполучникових  складних речень. Зробити висновок щодо їх структури. Свої міркування зіставити з теоретичним матеріалом підручника.

     

     Глибока тиша стояла над горами; нічні сумерки дрімали під темно-зеленими кронами смерек; на густім листі папороті висіли краплі роси(І. Франко).

    Вечір спадає  над степом, ластівки змигують у передзахіднім сонці (М. Коцюбинський)        

     

     

                      

     Вибіркова робота (робота у парах)

    - Виписати спочатку  безсполучникові складні речення з двома частинами, потім – безсполучникові речення, що складаються з трьох і більше частин. Накреслити схеми речень.

    1. Сонце ще не зійшло, над очеретами й водою стояв попелястий туман (Є. Гуцало). 2. Дивишся в далечінь – побачиш далечінь; дивишся в небо – побачиш небо; подивишся у маленьке дзеркальце – побачиш тільки себе (К. Прутков). 3. Я сміюсь на повні груди, Радію, мов дитя: Перетворюють нас  в люди І край свій і життя (Л. Костенко). 4. Хвилюється у долинах пшениця золота, спів заводів у полонину до мене доліта (Нар.твор.). 5. До землі тулилась осінь, далекі вітри віщували негоду, все принишкло, замовкло (О. Лупій). 6. Розвиднялося, сонце зводилося з-за обрію неймовірно велике, розжарене, з мученицькою усмішкою на виду (Є. Гуцало).

     

    Колективне опрацювання опорної схеми

     

     

    Складається з двох або більше рівноправних між собою частин

    Між частинами безсполучникового складного речення ставиться кома (крапка з комою), двокрапка чи тире

    Безсполучникове складне

    речення

    Основний засіб зв’язку – інтонація (переліку, прояснення, зіставлення чи протиставлення)

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Частини безсполучникового складного речення виражають смислові відношення одночасності чи послідовності, зіставлення чи протиставлення, причини, пояснення, умови, часу, наслідку тощо

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    • Сформулювати  повне визначення безсполучникового складного речення.

     

     

     

     

     

    Творче спостереження з елементами зіставлення.

    Прочитати пари речень складних речень. З’ясувати, чи можна вважати їх граматичними  синонімами. Визначити смислові відношення між частинами складних сполучникових речень, скориставшись таблицею.

    1. Пригріло сонечко, і обсохла земля, і потягло орача в поле (М. Коцюбинський). – Пригріло сонечко, обсохла земля,  потягло орача в поле. 2. Сміється сонце, і небо голубіє, і вітер листя кличе танцювати (О. Довгоп’ят). – Сміється сонце, небо голубіє, вітер листя кличе танцювати.. 3. Воно й зрозуміло, що на битій стежці трава не росте (І. Вільде). – Воно й зрозуміло: на битій стежці трава не росте.

    - Дослідити, чи однакові смислові відношення властиві синонімічним  конструкціям.

    - Зробитити висновок: які смислові відношення характерні безсполучниковим складним реченням.

     

    Смислові відношення між частинами безсполучникового складного речення

     

    1. Одночасність дій, процесів або станів

    Світило сонце, парувала земля.

    ,  одночасність

    2. Послідовність дій, процесів або станів

    Лягло сонце за горою зірки засіяли.

    ,  послідовність

    3. Причинові відношення

    Пора до двору: сходять місяць і зоря

    :            причина

    4. Пояснювальні відношення

    Щастя не кінь: прямої дороги не визнає.

     :  пояснення

    5. Умовні відношення

    Згаєш хвилину – втратиш годину

     -  умова

    6. Часові відношення

    Прийшов березень – минули й турботи

    Час   -

    7.Наслідкові відношення

    Весно сій – восени збереш

     -  наслідок

    8. Відношення зіставлення або протиставлення

    Усе минеться – одна праця залишається

       -  зіставлення

     

     

    Пояснювальний диктант

    • Прочитати речення. Визначити, які смислові відношення виражають частини безсполучникових складних речень. Списати речення, накреслити їхні схеми.

    1. У липні день одбуває – спека прибуває. 2. У липні літо маківкою повито; липень не тільки полудень літа, а й року. 3. Побачиш шпака, знай: весна біля порога. 4. Подихав свіжий вітерець; по ставку пливли маленькі хвильки. 5. Бережи час: його за гроші не купиш. 6. Усе минається, одна правда залишається. 7. Кішки гризуться – мишам привілля. 8. Обізвався грибом – лізь у кіш. 8 Учись змолоду: пригодиться на старість.

     

    V. Підсумок уроку    

      Відзначення досягнень учнів в оволодінні темою уроку; окреслення перспектив подальшої навчальної діяльності.

     

    VІ. Домашнє завдання. Виписати 5-6 народних висловів у формі безсполучникових складних речень. Визначити смислові відношення, накреслити схеми (гр. «А»);  вправа 229 – гр. «Б». Вивчити теоретичний матеріал підручника

     

     

     

     

    Категория: Уроки української мови 9 клас | Добавил: siveryanka
    Просмотров: 2129 | Загрузок: 0 | Рейтинг: 1.0/1
    Всего комментариев: 0
    avatar